ПРИМЕР ЗА ОСТАНАТИТЕ

Најлежерен и најпрефинет Range Rover направен досега.

ПРЕФИНЕТА НАДВОРЕШНОСТ

Современа интерпретација, редуктивниот дизајн е без непотребни детали за да се добие елегантна и модерна форма.
A REFINED EXTERIOR
DISTINGUISHED DESIGN

БЕСПРЕКОРНО ПРЕФИНЕТ

Модерна и софистицирана внатрешност што се одликува со својата перфектна редуктивна природа и интуитивен пристап до односната технологија.

ЛУКСУЗНИ КОЖИ

Изберете некоја од класифицираните кожи коишто го нудат луксузот и префинетоста што се очекува. Достапно во четири бои.

ОДРЖЛИВИ МАТЕРИЈАЛИ

Алтернативите без кожа на Kvadrat™ текстил и Ultrafabrics™ нудат мек материјал со модерен изглед.

ЗАВРШНИ ОБРАБОТКИ ПО НАРАЧКА

Персонализирајте ја внатрешноста на Вашето возило со некој од прекрасните фурнири како и бројните материјали и завршни обработки.

ПРЕФИНЕТОСТ И ЛУКСУЗ

ПРЕФИНЕТО ПАТУВАЊЕ

Од врати со моторно движење до предни седишта со функцијата Масажа со „жешки камења“ - секој аспект на Range Rover нуди луксуз во патувањето.

АКТИВНО ЕЛИМИНИРАЊЕ НА БУЧАВАТА

Системот Активно елиминирање на бучавата од следната генерација ги елиминира несаканата бучава, вибрациите и разните елементи што Ви го одземаат вниманието. Се испорачува преку звучници во наслоните за глава, први во светот, што создаваат индивидуални тивки зони за врвна префинетост на кабината.
ПРО СИСТЕМ ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА ВОЗДУХОТ ВО КАБИНАТА

ПРО СИСТЕМ ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА ВОЗДУХОТ ВО КАБИНАТА

Филтер за ПМ2,5 честички и nanoeTMX технологијата значително ги намалуваат непријатните миризби, количините на бактерии и алергени, вклучувајќи го и вирусот SARS-COV-2, додека системот Управување со CO2 го подобрува физичкото и менталното здравје, како и будноста преку набљудување на нивото во кабината.
КЛИМА УРЕД СО ЧЕТИРИ ЗОНИ

КЛИМА УРЕД СО ЧЕТИРИ ЗОНИ

Клима уредот со четири зони има посебни елементи за контрола за возачот, совозачот и патниците на секоја страна во вториот ред што Ви овозможува да ги поставите температурата и интензитетот на воздушно струење како што Ви одговара.

ИНТУИТИВНА ТЕХНОЛОГИЈА

PIVI PRO ОД СЛЕДНАТА ГЕНЕРАЦИЈА

Наградуваниот систем за информации и забава Pivi Pro е нашиот најинтуитивен систем досега. Ги соединува сите контроли на еден екран на допир, нуди едноставна поврзливост со паметни телефони и отвора мноштво поврзани опции за возење.

СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ

 Изберете некои од бројните карактеристики што се дизајнирани за поедноставно возење и паркирање. Има многу иновативни технологии што се достапни за да го збогатат Вашето доживување при возењето. 
СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ
ПОТОНЕТЕ ВО ЗВУКОТ

ПОТОНЕТЕ ВО ЗВУКОТ

Аудио системот MeridianTM Signature Sound емитира звук како да слушате музика во живо. Сабвуферот и 34-те звучници создаваат тридимензионален звук на секое седиште преку технологијата MeridianTM Trifield 3D.
ПОВРЗАНА ПОГОДНОСТ

ПОВРЗАНА ПОГОДНОСТ

Пакетот Online обезбедува беспрекорна поврзливост со Wi-Fi хот-спот и вметнати апликации како што е Amazon Alexa. Ажурирањето со помош на технологијата SOTA (Software-over-the-air) се грижи Вашето возило секогаш да биде во тек.
ЕЛЕМЕНТИ ЗА КОНТРОЛА НА ЗАДНИТЕ СЕДИШТА

ЕЛЕМЕНТИ ЗА КОНТРОЛА НА ЗАДНИТЕ СЕДИШТА

Овозможете им на патниците да го контролираат системот за забава на задните седишта и функциите за комфор со помош на нашиот контролер со екран на допир од 8 инчи којшто е сместен во потпирачот за раце во вториот ред на задните седишта од бизнис класата.
ЕДНОСТАВНО И СИГУРНО

ЕДНОСТАВНО И СИГУРНО

Како што приоѓате до возилото, рамните кваки на вратите се извлекуваат автоматски и вратите се отклучуваат. Кога клуч картичката повеќе не може да се забележи, вратите се заклучуваат.

ДИГИТАЛНИ ЛЕД ФАРОВИ

Гледајте подобро ноќе со поголема видливост и резолуција. Дигиталните ЛЕД фарови со препознатливо светло за дневно возење DRL, Проекција на слика и Приспособливо предно осветлување ги користат податоците од навигацијата за превентивно да го следат патот пред Вас.

ПОГОЛЕМИ ПЕРФОРМАНСИ

Оригиналниот луксузен SUV, пример за останатите со Range Rover Electric и со нашите ефикасни погонски системи плаг-ин електричен хибрид (PHEV) со продолжена автономија, делумен хибрид со дизелски и делумен хибрид со бензински мотор.

АВТОНОМИЈА ВО РЕЖИМ НА СТРУЈА (ДО)

122KM
WLTP. Очекувана автономија во реални услови до 96 km.

ПОЛНЕЊЕ НА ЈАВНИ СТАНИЦИ ЗА ПОЛНЕЊЕ (ОД)

<60 МИНУТИ††
Полнење до 80 проценти за помалку од еден час со уред за брзо полнење на еднонасочна струја DC.

0-100 KM/H

5,5секунди
Забрзување (секунди) 0-100 km/h

CO2 ЕМИСИЈА (ОД)

16g/km
за електрично возило EV.

ЕЛЕКТРИЧЕН ХИБРИД

Возбудливи перформанси и ефикасност, и еден од неколкуте што нуди 50 kW со брзо полнење со еднонасочна струја DC. Плаг-ин електричниот хибрид (PHEV) со продолжена автономија може да се наполни до 80 проценти за помалку од еден час. Со 3.0-литарски шестцилиндричен Ingenium бензински мотор, 160 kW, и неколку режими за возење.

Моторот P460e детално.
ЕЛЕКТРИЧЕН ХИБРИД

Максимална брзина

290KM/h

Максимална моќност

635PS (467kW)

0-100 KM/H

3,8секунди2
Забрзување (секунди) 0-100 km/h

CO2 ЕМИСИЈА (ОД)

268g/km
Комбиниран WLTP.

SV PETROL V8

4.4-литарскиот V8 мотор со моќност од 615 PS (452 kW) и вртежен момент од 750 Nm обезбедува моментална реакција и исклучително возење - со овој мотор Range Rover SV забрзува од 0 до 100 km/h за 4,5 секунди кога е активирана функцијата Динамично тргнување.

Моторот P615 детално.
SV PETROL V8

Максимална брзина

250KM/h

Максимална моќност

530PS (390kW)

0-100 KM/H

4,6секунди2
Забрзување (секунди) 0-100 km/h

CO2 ЕМИСИЈА (ОД)

256g/km
Комбиниран WLTP.

БЕНЗИНСКИ V8

Бескомпромисна моќност и перформанси, подобрена ефикасност. Новиот 4,4‑литарски V8 мотор има моќност од 530 PS (390 kW) и вртежен момент од 750 Nm и со него Range Rover забрзува од 0 до 100 km/h (0‑60mph) за 4,6 (4,4) секунди кога е активирана функцијата Динамично тргнување.
Моторот P530 детално.
БЕНЗИНСКИ V8

Максимална брзина

234KM/h

Максимална моќност

350PS (258kW)

0-100 KM/H

6,0секунди2
Забрзување (секунди) 0-100 km/h

CO2 ЕМИСИЈА (ОД)

190g/km
Комбиниран WLTP.

ДЕЛУМЕН ХИБРИД (MHEV)

Чисти и ефикасни. Моторите на Range Rover со технологијата делумен хибрид ја собираат, складираат и одново да ја ослободуваат енергијата што нормално се губи при намалување на брзината. Оваа технологија е достапна со бројни бензински и дизел мотори.

Моторот P400 детално.
ДЕЛУМЕН ХИБРИД (MHEV)
ЕДНОСТАВНА КОНТРОЛА

ЕДНОСТАВНА КОНТРОЛА

Системот Приспособлива динамика обезбедува мирно возење и врвна контрола. Тоа го постигнува со набљудување на движењата на каросеријата и управувачот до 500 пати во секунда и постојано ги оптимизира поставките на амортизерите.
СТАЛОЖЕНО ВОЗЕЊЕ

СТАЛОЖЕНО ВОЗЕЊЕ

Електронскиот активен заден диференцијал со блокада нуди дополнителни поволности со поголема тракција во кривини и подобар зафат на тркалата со подлогата при теренско возење. Тоа го постигнува преку контрола на провртувањето помеѓу тркалата на задната оска.
УРАМНОТЕЖЕНА МОЌНОСТ

УРАМНОТЕЖЕНА МОЌНОСТ

Системот Насочување на вртежниот момент преку кочење нуди контролирано движење и управливост дури и низ најтесните кривини. Електронскиот диференцијал и системот за кочење ја урамнотежуваат распределбата на вртежниот момент на моторот меѓу четирите тркала при движење низ кривини.
МИРЕН КОМФОР

МИРЕН КОМФОР

Електронското воздушно потпирање го подготвува Range Rover за кривини и обезбедува комфорно возење. Системот Динамичка реакција ПРО ја подобрува управливоста преку електронска активна контрола на навалувањето (eARC) и ги оптимизира перформансите за друмско возење.

ИСКЛУЧИТЕЛНА СПОСОБНОСТ

УПРАВУВАЊЕ СО СИТЕ ТРКАЛА

Системот Управување со сите тркала е вграден како стандард и нуди дури и попрефинето возење, со стабилност на големи брзини и подобрена агилност на мали брзини. Ова е Range Rover со најдобри маневарски способности досега.
ЕЛЕКТРОНСКО ВОЗДУШНО ПОТПИРАЊЕ

ЕЛЕКТРОНСКО ВОЗДУШНО ПОТПИРАЊЕ

Range Rover постигнува глатко, релаксирано возење со приспособување на неговата висина преку електронското воздушно потпирање. Исто така, ова потпирање го спушта возилото за поедноставен пристап до багажниот простор, а системот Автоматско приспособување на пристапната висина овозможува елегантен пристап.
ПРОГРАМИ ШТО МОЖАТ ДА СЕ КОНФИГУРИРААТ

ПРОГРАМИ ШТО МОЖАТ ДА СЕ КОНФИГУРИРААТ

Range Rover има осум режими за теренот и може да ги приспособи функциите на моторот, менувачот, диференцијалите и шасијата на Вашето возило со помош на системот Теренска реакција 2. Технологијата Теренска реакција што може да се конфигурира Ви овозможува да ги персонализирате Вашите омилени поставки на системите за теренско возење.

ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА ПО МЕРКА

Сива боја Charente (премиум металик) | Autobiography | Пет седишта Стандардно меѓуоскино растојание

ПО НАРАЧКА ИЛИ ОД ПОНУДЕНИТЕ ВОЗИЛА

Изберете го моделот и пакетот на спецификации пред да го персонализирате Вашето возило со изборот на боја, тркала и опции за внатрешноста.

ПРОДОЛЖЕТЕ ДА ИСТРАЖУВАТЕ

МОДЕЛИ И СПЕЦИФИКАЦИИ

МОДЕЛИ И СПЕЦИФИКАЦИИ

Погледнете ја целата серија на модели и спецификации.
RANGE ROVER SV

RANGE ROVER SV

Префинет. Луксузен. Ексклузивен.
RANGE ROVER BY SV BESPOKE

RANGE ROVER BY SV BESPOKE

Во соработка со SV Bespoke, Вашиот нов Range Rover е ремек-дело.
Range Rover

Range Rover

Неспоредлива префинетост и луксуз

††Наведените вредности се пресметани според NEDC2 (New European Driving Cycle – Нов европски циклус на возење) од официјалните WLTP (Worldwide harmonised Light vehicle Test Procedure – Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) тестови на производителот во согласност со прописите на ЕУ. Овие вредности служат само за споредба. Во реалност овие вредности можат да се разликуваат. Вредностите за емисијата на CO2 и за потрошувачката на гориво можат да варираат во зависност од неколку фактори како што се стилот на возење, условите на околината, товарот, поставените тркала и вградените додатоци. Вредностите за NEDC2 се пресметуваат со помош на државната формула од вредностите за WLTP еквивалентни на тие што би биле според стариот NEDC тест. Потоа може да се наметне точната даночна стапка.


Погледнете ги WLTP вредностите.
Наведените вредности се според официјалните тестови на производителот во согласност со прописите на ЕУ. Овие вредности служат само за споредба. Во реалност овие вредности можат да се разликуваат. Вредностите за емисијата на CO2 и потрошувачката на гориво можат да варираат во зависност од неколку фактори како што се стилот на возење, условите на околината, товарот, вградените тркала и вградените додатоци.


1 Вашиот автомобил е подготвен за Apple CarPlay. Услугите што се нудат преку Apple CarPlay зависат од достапноста на функцијата во Вашата земја. За подетални информации погледнете на www.apple.com/uk/ios/feature-availability/#apple-carplay.

2 Вашиот автомобил е подготвен за Android Auto. Услугите што се нудат преку Android Auto зависат од достапноста на функцијата во Вашата земја. За подетални информации погледнете на www.android.com/auto/.

3 Land Rover Remote содржи претплатнички услуги што можат да се продолжат по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Land Rover. Апликацијата Land Rover Remote ќе треба да ја преземете од Apple App Store/Google Play Store.

4 Системот Поврзана навигација ќе бара дополнителна претплата по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Land Rover.

5 На некои пазари бара соларно ветробранско стакло.

6 Ажурирањата ќе бараат податочна врска.

7 Може да се применува политика за фер користење. Вклучува претплата од 1 година што може да се продолжи по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Land Rover.

8 Се применува политиката за фер користење. По искористувањето на 20GB во текот на еден месец, брзината и функционалноста може да се намалат до крајот на месецот.
За подетални информации во однос на политиката за фер користење, а поврзани со оваа функција, погледнете ги условите за користење на InControl Pivi Pro на www.landrover.com/pivi-pro-terms.
Времето на репродукција зависи од провајдерот и резолуцијата на видео содржината.
ХД видео содржина значително ја зголемува количината на искористените податоци.


Возачите треба да ги користат функциите-во-автомобил само кога тоа е безбедно. Возачите мораат да бидат сигурни дека имаат целосна контрола над возилото за сето време.


Опционалните карактеристики и нивната достапност можат да се разликуваат според спецификацијата на возилото (модел и погонски систем) или пак бараат инсталирање на друга опрема за да можат да се вградат. За подетални информации контактирајте со Вашиот локален продавач или конфигурирајте го Вашето возило онлајн.


Карактеристиките на Pivi и InControl, услугите од трети страни, опциите и нивната достапност и понатаму се во зависност од пазарот – проверете кај Вашиот продавач на Land Rover за нивната достапност и целосните услови за користење на локалниот пазар. Одредени функции доаѓаат со претплата што ќе бара подоцнежно обновување по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач. Не може да се гарантира поврзливост со мобилната мрежа на секоја локација. Информациите и сликите што се прикажани во однос на InControl технологијата, вклучувајќи екрани или секвенци, се предмет на ажурирања на софтверот, контрола на верзијата и други системски/визуелни измени во зависност од избраните опции.


Apple CarPlay е трговска марка на Apple Inc. Може да се применуваат условите за користење за крајниот корисник на Apple Inc.
Android Auto е трговска марка на Google LLC. Meridian е регистрирана трговска марка на Meridian Audio Ltd. Trifield и уредот three fields е трговска марка на Trifield Productions Ltd.
NanoeTM е трговска марка на Panasonic Corporation.