ASSERTIVE ON-ROAD PERFORMANCE

Супериорна способност за движење по секаков терен.

РЕДУКТИВЕН ДИЗАЈН

Затегнатите површини на каросеријата ги изразуваат моќноста и перформансите, додека таинствените фарови, украсната маска и извајаниот долен дел на одбојникот зрачат со доверба и темперамент. Непрекинатата графика на задните светла го дефинира изгледот на задниот дел.
STEALTH AND POWER

СОВРЕМЕНИ МАТЕРИЈАЛИ

Го креираме концептот за одржлив модерен луксуз, нудиме современи технички материјали меѓу коишто се и материјалите со мала тежина на UltrafabricsTM, без да ги нарушиме квалитетот или перформансите.

НОВИОТ ШАМПИОН ВО ПЕРФОРМАНСИ

Моделот SV EDITION ONE развива врвна моќност од неговиот специјално зајакнат делумно хибриден 635РЅ мотор со двоен турбо полнач опремен со иновативниот систем за потпирање 6D Dynamics. Ултра лесните тркала од 23 инчи од карбонски влакна и карбонско-керамичките диск кочници го ослободуваат вистинскиот динамички потенцијал на нашиот технолошки најнапреден Range Rover Sport.
ИСТРАЖЕТЕ ГО ОВОЈ МОДЕЛ

ПАКЕТ STORMER HANDLING

Впрегнете ја агилноста на Range Rover Sport со помош на група на карактеристики за контрола на шасијата, вклучувајќи ги Динамичка реакција ПРО, Управување со сите тркала, Електронски активен диференцијал со функцијата Насочување на вртежниот момент преку кочење како и со програми што можат да се конфигурираат.
ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ДИНАМИЧКО ВОЗДУШНО ПОТПИРАЊЕ

ДИНАМИЧКО ВОЗДУШНО ПОТПИРАЊЕ

Приспособливото динамичко воздушно потпирање се вградува во секој Range Rover Sport. Овој систем превентивно го подготвува возилото за патот пред него со помош на податоците од системот за навигација и приспособливите волуменски воздушни пружини за да се добие почувствително и посмирено управување.
НАСОЧУВАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ ПРЕКУ КОЧЕЊЕ

НАСОЧУВАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ ПРЕКУ КОЧЕЊЕ

Системот Насочување на вртежниот момент преку кочење овозможува чувствително и контролирано управување дури и низ најтесните кривини. Електронскиот диференцијал и системот за кочење на возилото постојано ја урамнотежуваат распределбата на вртежниот момент на моторот меѓу четирите тркала.
ПРИСПОСОБЛИВА ДИНАМИКА

ПРИСПОСОБЛИВА ДИНАМИКА

Овој систем ги минимизира несаканите движења на каросеријата како на пример навалувањето на каросеријата настрана при возење низ кривини или навалувањето нанапред при нагло кочење. Системот набљудува повеќе од 100 параметри и до 500 пати во секунда за да може прецизно да ја одреди потребната реакција.
ДИНАМИЧНО ТРГНУВАЊЕ

ДИНАМИЧНО ТРГНУВАЊЕ

Функцијата Динамично тргнување1 го оптимизира менувањето на степени на пренос и овозможува максимален вртежен момент за да се добие поголемо праволиниско забрзување на возилото. Уникатно во Range Rover Sport.

ЕЛЕКТРИЗИРАЧКА МОЌНОСТ

Проектиран да одговори на секој предизвик.

АВТОНОМИЈА ВО РЕЖИМ НА СТРУЈА (ДО)

122KM
WLTP. Очекувана автономија во реални услови до 96 km.

ПОЛНЕЊЕ НА ЈАВНИ СТАНИЦИ ЗА ПОЛНЕЊЕ (ОД)

<60 МИНУТИ††
Полнење до 80 проценти за помалку од еден час со уред за брзо полнење на еднонасочна струја DC.

0-100 KM/H

5,5секунди
Забрзување (секунди) 0-100 km/h

CO2 ЕМИСИЈА (ОД)

16g/km
за електрично возило EV.

ЕЛЕКТРИЧЕН ХИБРИД

Возбудливи перформанси и ефикасност, и еден од неколкуте што нуди 50 kW со брзо полнење со еднонасочна струја DC. Плаг-ин електричниот хибрид (PHEV) со продолжена автономија може да се наполни до 80 проценти за помалку од еден час. Со 3.0-литарски шестцилиндричен Ingenium бензински мотор, 160 kW, и неколку режими за возење.

Моторот P460e детално.
ЕЛЕКТРИЧЕН ХИБРИД

Максимална брзина

290KM/h

Максимална моќност

635PS (467kW)

0-100 KM/H

3,8секунди2
Забрзување (секунди) 0-100 km/h

CO2 ЕМИСИЈА (ОД)

268g/km
Комбиниран WLTP.

SV PETROL V8

Специјално зајакнатиот 635PS 4.4-литарски V8 делумно хибриден мотор со двоен турбо полнач во моделот SV EDITION ONE е најмоќниот мотор што е вграден во Range Rover досега. Обезбедува моментална реакција и исклучително возење, а максималната моќност ја развива со најмала потрошувачка на гориво досега.

Моторот P635 детално.
SV PETROL V8

Максимална брзина

242KM/h

Максимална моќност

400 PS (294kW)

0-100 KM/H

5,5секунди
Забрзување (секунди) 0-100 km/h

CO2 ЕМИСИЈА (ОД)

TBCg/km
Комбиниран WLTP.

делумно хибридни мотори

Нашите бензински делумно хибридни мотори можат да се пофалат со големо и чувствително забрзување за динамично возење, како и подобрени перформанси и помала потрошувачка на гориво.

Моторот P400 детално.
делумно хибридни мотори

Максимална брзина

218KM/h

Максимална моќност

300PS (221kW)

0-100 KM/H

6,4секунди
Забрзување (секунди) 0-100 km/h

CO2 ЕМИСИЈА (ОД)

186g/km
Комбиниран WLTP.

делумно хибридни мотори

Ефикасни и моќни, нашите дизелски делумно хибридни мотори обезбедуваат унапреден вртежен момент за контролирано теренско возење и влечење.

Моторот D300 детално.
делумно хибридни мотори

СПОРТСКИ ЛУКСУЗ

АКТИВНО ЕЛИМИНИРАЊЕ НА БУЧАВАТА

Уживајте во патувањето. Системот Активно елиминирање на бучавата од следната генерација ја филтрира несаканата бучава преку мрежа од напредна аудио технологија како дел од опционалниот аудио систем MeridianTM Signature Sound*.

ИНТУИТИВНА ТЕХНОЛОГИЈА

AMAZON ALEXA

Побарајте од Alexa4 да пушти музика, да прави телефонски повици или да ги контролира паметните уреди во домот додека се фокусирате на возењето. Можете дури и да комуницирате со Вашиот Range Rover Sport од удобноста на Вашиот дом со помош на способноста на Land Rover Remote.

СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ

Изберете некои од бројните карактеристики што се дизајнирани за поедноставно возење и паркирање, со многу иновативни технологии што се достапни за да го збогатат Вашето доживување при возењето.
СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ
СИСТЕМ ЗА ЗАБАВА НА ЗАДНИТЕ СЕДИШТА

СИСТЕМ ЗА ЗАБАВА НА ЗАДНИТЕ СЕДИШТА

Патниците можат да гледаат филмови или да поврзат конзола за да се забавуваат во текот на патувањето. Системот за забава на задните седишта има два екрани од 11,4 инчи со висока резолуција што нудат пресликување на екранот и поврзување со уред преку HDMI.
ПОВРЗАНА ПОГОДНОСТ

ПОВРЗАНА ПОГОДНОСТ

Пакетот Online обезбедува беспрекорна поврзливост со пристап до вметнати апликации како Amazon Alexa и Spotify. Ажурирањето со помош на технологијата SOTA (Software-over-the-air) се грижи Вашето возило секогаш да биде во тек.
БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ

БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ

Минимизирајте го нередот во кабината. Полнете ги компатибилните паметни телефони преку технологијата безжично полнење во автомобил.
ЕДНОСТАВНО И СИГУРНО

ЕДНОСТАВНО И СИГУРНО

Кога ќе ја отворите вратата за возачот, тогаш управувачкиот столб и седиштето за возачот ќе се поместат настрана за едноставно излегување. Како што се оддалечувате, вратите автоматски ќе се заклучат кога клуч картичката повеќе не може да се забележи.

ДИГИТАЛНИ ЛЕД ФАРОВИ

Дигиталните ЛЕД фарови со препознатливо светло за дневно возење DRL нудат подобрена видливост при ноќно возење со досег до 500m. Секој фар има 1,3 милиони дигитални уреди со микроогледала DMD, а приспособливото осветлување ги користи податоците од навигацијата за превентивно да го следат патот пред Вас.

ИСКЛУЧИТЕЛНА СПОСОБНОСТ

ТЕРЕНСКА РЕАКЦИЈА

Системот Теренска реакција 2 има седум режими за теренот и автоматски ќе ги приспособи реакциите на моторот, менувачот, диференцијалите и шасијата на Вашето возило. Со технологијата Теренска реакција што може да се конфигурира можете да ги персонализирате Вашите омилени поставки на системите за теренско возење.
КОНТРОЛА ПРИ ТЕРЕНСКО ВОЗЕЊЕ

КОНТРОЛА ПРИ ТЕРЕНСКО ВОЗЕЊЕ

Поставите и одржувајте постојана брзина во предизвикувачки услови како што се кал, мокра трева, мраз, снег и патишта прекриени со нечистотија. Системот Приспособлива контрола на патната брзина за теренско возење, прв во светот, го чувствува теренот и автоматски ја регулира брзината на возилото за да се добие оптимална контрола додека се одржува Вашето посакувано ниво на комфор.
МИНУВАЊЕ НИЗ ВОДА

МИНУВАЊЕ НИЗ ВОДА

Range Rover Sport може да минува низ вода со длабочина до 900 mm**. Системот од камери за 3Д опкружувачка слика, се карактеризира со систем за препознавање на длабочина на водата, Ви дава до знаење кога нивото на водата е близу до максималната длабочина којашто возилото може да ја совлада. Контролниот систем обезбедува информации во реално време што е од особена корист во услови на слаба видливост.

EN ZORLU TESTLERDEN GEÇTİ

Kutup Dairesi’nden kavurucu çöle, yarış pistinden off-road sürüşe kadar en zorlayıcı koşullarda sınırlarını zorladı. Range Rover Sport zorlukların üstesinden gelmeye hazır.
EN ZORLU TESTLERDEN GEÇTİ

ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА ПО МЕРКА

Скројте го Range Rover Sport по Ваш вкус преку понудените модели, мотори и пакети на спецификации.

SV EDITION ONE

ПО НАРАЧКА ИЛИ ОД ПОНУДЕНИТЕ ВОЗИЛА

Изберете го моделот и пакетот на спецификации пред да го персонализирате Вашето возило со изборот на боја, тркала и опции за внатрешноста.

ПРОДОЛЖЕТЕ ДА ИСТРАЖУВАТЕ

МОДЕЛИ И СПЕЦИФИКАЦИИ

МОДЕЛИ И СПЕЦИФИКАЦИИ

Погледнете ја целата серија на модели и спецификации.
RANGE ROVER SPORT SV EDITION ONE

RANGE ROVER SPORT SV EDITION ONE

Волшебен, динамичен и самоуверен.
RANGE ROVER SPORT

RANGE ROVER SPORT

Инстинктивен, неверојатен, бескомпромисен.

4Погледнете ги WLTP вредностите.

Наведените вредности се според официјалните тестови на производителот во согласност со прописите на ЕУ со целосно наполнета батерија. Овие вредности служат само за споредба. Во реалност овие вредности можат да се разликуваат. Вредностите за емисијата на CO2, потрошувачката на гориво, потрошувачката на енергија и автономијата можат да варираат во зависност од неколку фактори како што се стилот на возење, условите на околината, товарот, вградените тркала, вградените додатоци, актуелната патека и состојбата на батеријата. Вредностите за автономијата се базираат на сериско возило по стандардизирана патека.

✝✝Времето потребно за полнење на батеријата зависи од многу фактори, меѓу другите: староста, состојбата, температурата и постоечкото енергетско ниво на батеријата; опремата што се користи и времетраењето на полнењето.

*
Се вградува како стандард кај Range Rover Sport SV EDITION ONE
**Секогаш проверете ја патеката и излезот пред минување низ вода.

1Не е достапно кај плаг-ин електричен хибрид.
2Texcell research, 2020 изведено за Panasonic и резултати објавени од Panasonic.
3САРС-КоВ-2 е името на вирусот што спаѓа во Корона вирус фамилијата на вируси. Ковид-19 е името на болеста што вирусот ја предизвикува.
4Способностите на Amazon Alexa и Land Rover Remote се применливи само на одредени пазари.
5Сликата не е во живо. Заради безбедност проверете ја околината.

Опционалните карактеристики и нивната достапност можат да се разликуваат според спецификацијата на возилото (модел и погонски систем) и пазарот или пак бараат инсталирање на друга опрема за да можат да се вградат. За подетални информации контактирајте го Вашиот локален продавач или конфигурирајте го Вашето возило онлајн.

Прикажаниот модел SV вклучува мат боја за надворешноста, Carbon Bronze, сега целосно распределена и веќе недостапна. Контактирајте го Вашиот локален продавач за најновата достапност.

Возачите треба да ги користат функциите-во-автомобил само кога тоа е безбедно. Возачите мораат да бидат сигурни дека имаат целосна контрола над возилото за сето време.

Карактеристиките на Pivi и InControl, услугите од трети страни, опциите и нивната достапност и понатаму се во зависност од пазарот – проверете кај Вашиот локален продавач на Land Rover за нивната достапност и целосните услови за користење на локалниот пазар. Одредени функции бараат погодна СИМ картичка со соодветен договор што ќе бара дополнителна претплата по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач. Не може да се гарантира поврзливост со мобилната мрежа на секоја локација. Информациите и сликите што се прикажани во однос на InControl технологијата, вклучувајќи екрани или секвенци, се предмет на ажурирања на софтверот, контрола на верзијата и други системски/визуелни измени во зависност од избраните опции.​ Amazon, Alexa и сите поврзани лого знаци се трговски марки на Amazon.com, Inc. или неговите филијали. Одредени функции на Alexa зависат од технологијата паметен дом. За да користите Amazon Alexa треба да имате Amazon сметка.

Apple CarPlay® е трговска марка на Apple Inc. Може да се применуваат условите за користење за крајниот корисник на Apple Inc.

Android AutoTM е трговска марка на Google LLC.

App Store е трговска марка на Apple Inc.

Google Play Store е трговска марка на Google LLC.

MeridianTM е регистрирана трговска марка на Meridian Audio Ltd. TrifieldTM и уредот „three fields“ е трговска марка на Trifield Productions Ltd.