rrs
RANGE ROVER SPORT

Најдинамичниот Range Rover

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА ВО 360˚

ЕМИСИЈА НА CO2 g/km
Од 72


ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО при комбиниран циклус I/100km
Од 3.4

RANGE ROVER SPORT PHEV

ВОВЕДУВАЊЕ НА НОВИОТ PHEV ПОГОНСКИ СИСТЕМ

Погледнете го филмот

ЕМИСИЈА НА CO2 g/km
Од 72


ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО при комбиниран циклус I/100km
Од 3.4

RANGE ROVER SPORT

ВРВЕН КОМФОР. ИСКЛУЧИТЕЛНА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

Истражете ги главните карактеристики

ЕМИСИЈА НА CO2 g/km
Од 72


ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО при комбиниран циклус I/100km
Од 3.4

TOP
СПОРЕДЕТЕ ГИ НАШИТЕ ВОЗИЛА
Изберете не повеќе од три возила и споредете ги едно до друго.
КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Искористете го конфигураторот за да го создадете вашето совршено возило
ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
Погледнете ги и преземете ги најновите брошури за Land Rover
ЗАКАЖЕТЕ ТЕСТ ВОЗЕЊЕ
Организирајте друмско тест возење преку продавачот што е најблизу до вас
ГЛАВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ
ДИЗАЈН
Со поспортски дизајнерски идеи и моќен, мускулест став, Range Rover Sport е дизајниран за да импресионира. Поотмен, подинамичен, каде и да се завртите ќе ги почувствувате современите детали —од новата украсна маска за Range Rover Sport, редизајнираните отвори за вентилација поставени на хаубата до опциите за префинети, но сепак спортски тркала.
ИСТРАЖЕТЕ ГИ ГЛАВНИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ
yt:Fkte7Z6SpPU
ПЕРФОРМАНСИ
Палета од моќни погонски системи што нудат друмски перформанси коишто го одземаат здивот. 5.0-литарскиот бензински V8 мотор со компресор развива зголемена моќност од 525PS, а комбинацијата на напредниот Ingenium бензински мотор со електромотор ги дава забележливите перформанси на Range Rover Sport PHEV.
ИСТРАЖЕТЕ ГИ ГЛАВНИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ
yt:yijhQ_JMe0I
ТЕХНОЛОГИЈА
Нашиот систем за информации и забава во автомобил Touch Pro Duo прекрасно интегрира два 10”-ни екрани на допир со висока резолуција. Користете го системот Touch Pro Duo заедно со Head-up дисплејот во боја и интерактивниот дисплеј за возачот за истовремено да прегледувате и веднаш да комуницирате со повеќе карактеристики.
ИСТРАЖЕТЕ ГИ ГЛАВНИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ
yt:OqpcmiZs3yQ
ДИЗАЈН
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА

Мускулест и со идеални пропорции, Range Rover Sport е дизајниран дз привлекува внимание каде и да одите со него.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
ДИНАМИЧКИ ДИЗАЈН
ДИНАМИЧКИ ДИЗАЈН

Појавата на Range Rover Sport е поимпресивна од кога и да било. Преку неговата јасна силуета, линијата на покривот што се спушта кон задниот дел и непрекинатата странична линија, DNA на Range Rover се забележува насекаде.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
ЛЕД ФАРОВИ
ЛЕД ФАРОВИ

Секој детаљ кај Range Rover Sport беше дизајниран со прецизност за да се создаде јасна и аеродинамична надворешност. Новите ЛЕД светла околу целото возило го збогатуваат елегантниот изглед на возилото, а со опционалниот систем за интегрирани анимирани трепкачи за правец се потврдува современиот изглед на возилото.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
yt:9t6C057826g
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА

Луксузен, со врвен комфор и исклучително функционален, Range Rover Sport е возило за возачот во секој поглед.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
РЕДЕФИНИРАН ДИЗАЈН
РЕДЕФИНИРАН ДИЗАЈН

Многу нови идеи во препознатливиот кокпит; секој елемент е прецизно дизајниран и прекрасно изработен. Меѓу интуитивните дизајнерски карактеристики тука се CommandShift 2, чувствителните на допир прекинувачи коишто се скриени додека не засветат и динамичниот волан со лопатки за менување степени на пренос.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
ПРОСТОР ЗА ОДЛАГАЊЕ ПРЕДМЕТИ
ПРОСТОР ЗА ОДЛАГАЊЕ ПРЕДМЕТИ

Обезбедувајќи лесен пристап до вашите лични предмети во едноставната кабина , Range Rover Sport се карактеризира со погоден простор за складирање - од длабокиот простор за одлагање предмети во централната конзола и новата горна касета пред совозачот, до луксузот на опционалниот одеел со ладилник.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
EDITIONS AND SPECIAL VEHICLES
HSE SILVER
HSE SILVER

Range Rover Sport HSE Silver се базира на нашиот модел HSE и е збогатен со надворешна опрема во бојата Shadow Atlas што го засилува спортското чувство. Освен тоа, изборот на комбинации од бои за внатрешноста и опцијата за премиум тркала ви овозможува да внесете дел од вашиот карактер во возилото.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
HSE DYNAMIC BLACK
HSE DYNAMIC BLACK

Range Rover Sport HSE Dynamic Black е елегантно издание со тркалата во сјајна црна боја Gloss Black, аудио системот Meridian со опкружувачки звук и пакетот Black што нуди дополнителна софистицираност. Надградените карактеристики како што е фиксниот панорамски покрив го заокружуваат префинетиот изглед.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
SVR CARBON EDITION
SVR CARBON EDITION

Овој SVR со супер полнач е врвната мешавина од луксуз и моќност. Неговите уникатни надворешни елементи што го збогатуваат стилот, изработени од карбонски влакна, се карактеризираат со беспрекорна завршна изработка. Овие елементи навистина се надополнуваат со перформансите на возилото.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Погледнете ја галеријата
ПЕРФОРМАНСИ
PHEV
RANGE ROVER SPORT PHEV

Хибридното електрично возило на полнење со приклучување (Plug-in Hybrid Electric Vehicle - PHEV) нуди исклучително префинето доживување и способности како за друмско така и за теренско возење коишто се водечки за Range Rover Sport. PHEV го носи Range Rover Sport од 0 до 100km/h за само 6,3 секунди и до максимална брзина од 220km/h.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
yt:ZhhTeJfW_Xc
МОТОРИ
МОТОРИ

Од вистинско задоволство во возењето до малата потрошувака на гориво и префинетост, секој мотор за Range Rover Sport беше оптимизиран за посебни својства. Технологијата Ingenium ги поткрепува нашите 4-цилиндрични мотори и моќниот 5.0-литарски бензински V8 мотор со компресор и обезбедува извонредни перформанси и вклученост на возачот.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СПЕЦИФИКАЦИИТЕ
yt:J0WQSnWLB6Q
ДИНАМИЧКА РЕАКЦИЈА
ДИНАМИЧКА РЕАКЦИЈА

Системот Динамичка реакција ја унапредува управливоста на возилото преку хидрауличната контрола на навалувањето со што ги оптимизира друмските перформанси и комфорот на патниците. Овој систем може да даде зголемена подвижност при мали брзини паралелно со подобрена стабилност при големи брзини и попрецизно управување

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ТЕХНОЛОГИЈА
TOUCH PRO DUO
TOUCH PRO DUO

Двата 10”-ни екрани на допир со висока резолуција на системот Touch Duo Pro ви овозможуваат истовремено да прегледувате информации на едниот екран, на пример, да го употребувате системот за навигација, додека пак на другиот екран комуницирате со повеќе карактеристики, како што е прилагодувањето на поставките на медиа системот.

ИСТРАЖЕТЕ ЈА ТЕХНОЛОГИЈАТА
ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ВОЗАЧОТ
ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ВОЗАЧОТ

Осигурувајќи секогаш да бидете информирани, 12.3”-ниот интерактивен дисплеј за возачот со висока резолуција ви обезбедува информации за возењето, емитира забава и податоци за безбедноста. Head-up дисплејот го задржува вашиот фокус на патот, прикажувајќи ги на ветробранското стакло главните податоци за возилото, како што се брзината, степенот на пренос и насоките на движење.

ИСТРАЖЕТЕ ЈА ТЕХНОЛОГИЈАТА
РАЗНОВИДНОСТ
7 СЕДИШТА
5+2 СЕДИШТА

221 литриСедиштата за опционалниот трет ред се дизајнирани за повремена употреба, овозможувајќи во возилото да се сместат до седум патници.

5 СЕДИШТА
5 СЕДИШТА

780 литриЗаминете комфорно на викенд со целото ваше семејство, со доволно простор за сиот ваш багаж.

4 СЕДИШТА
4 СЕДИШТА

1142 литриКористите четири седишта и добијте повеќе простор за поголеми делови од багажот како што е торбата за скии.

3 СЕДИШТА
3 СЕДИШТА

1324 литриСо три седишта за користење, возилото ви нуди изобилство од простор со којшто можете да играте.

2 СЕДИШТА
2 СЕДИШТА

1686 литриКога се соборени пет седишта, во багажниот простор можете да спакувате спортска опрема, торби и многу повеќе.

*Седиштата во третиот ред се погодни за употреба за поголеми деца коишто можат да го користат безбедносниот ремен за возрасни или да користат седиште за поголеми деца заедно со безбедносниот ремен за возрасни. Овие седишта не се погодни за помали деца за коишто треба детско седиште таму кадешто безбедносниот ремен за возрасни не се користи директно за задржување на детето. Багажниот простор во задниот дел кај PHEV моделите е намален. За подетални информации контактирајте го вашиот локален продавач.

Сув волумен: Волуменот се мери со помош на мерни блокови (200mm x 50mm x 100mm) во согласност со Verband Der Automobilindustrie.
Воден волумен: Волуменот се мери со полнење на багажниот простор со течност.

Кај варијантите P400e, багажниот простор е намален за 79 литри и неговиот под е подигнат за 46mm. За подетални информации контактирајте го вашиот локален продавач на Land Rover.

КЛУЧ ЗА АКТИВИРАЊЕ

Уживајте во вашите омилени активности на отворено и чувајте го вашиот клуч за автомобилот во возилото на сигурно. Опционалниот Клуч за активирање на Land Rover всушност е робусна, потполно водоотпорна алка за рака, што ви овозможува да учествувате во многубројни активности во кои не е погодно да го носите клучот со вас.

ИСТРАЖЕТЕ ГИ ГЛАВНИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ
yt:hTmyWzGZnAM
СПОСОБНОСТ
ПОТПИРАЊЕ
ПОТПИРАЊЕ

Стабилното, сталожено возење се надополнува со најновото електронско воздушно потпирање коешто обезбедува исклучителна артикулација и урамнотеженост на тркалата. Кај Range Rover Sport SVR ќе откриете возбудливи перформанси со системот за потпирање SVR Sport што е оптимизиран за перформанси и подобрена управливост.

КОНТАКТИРАЈТЕ НÈ
yt:vxO4Gs86oxo
ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА
ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА

Системот Погон на сите тркала (AWD) дава извонредни перформанси за друмско возење и потполна способност за теренско возење. За да се одржува оптималната тракција за сигурно движење во секакви услови, погонот на Range Rover Sport се вклучува и се пренесува до тркалата благодарејќи на внимателно проектираниот пакет од технологии.

ЗАКАЖЕТЕ ТЕСТ ВОЗЕЊЕ
ВЛЕЧЕЊЕ
ВЛЕЧЕЊЕ

Со неспоредливиот капацитет на влечење до 3.500kg* и вградените технологии за влечење, вклучувајќи ги Системот за контрола на стабилноста на приколката и опционалниот Напреден систем за помош при влечење, Range Rover Sport може да се справи со најтешките задачи.

ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
ОПРЕМА НА LAND ROVER - ДОДАТОЦИ

Унапредете го вашиот Range Rover Sport додавајќи му опрема и додатоци на Land Rover кога било во текот на неговиот работен век. Скројте го вашето возило според вашите потреби со помош на стилски, цврсти и разновидни додатоци коишто се дизајнирани, тестирани и произведени по истите стандарди како и оригиналната, вградена опрема.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ОПЦИИТЕ И ДОДАТОЦИТЕ
yt:TED-gXX5_3c
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ RANGE ROVER SPORT
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ

*2500kg е гранична вредност кај моделите P400e. 3000kg е гранична вредност кај моделите SVR и Si4.

Наведените вредности се пресметани според NEDC2 (New European Driving Cycle – Нов европски циклкус на возење) од официјалните WLTP (Worldwide harmonised Light vehicle Test Procedure – Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) тестови на производителот во согласност со прописите на ЕУ. Овие вредности служат само за споредба. Во реалност овие вредности можат да се разликуваат. Вредностите за емисијата на CO₂ и за потрошувачката на гориво можат да варираат во зависност од вградените тркала и опционалната опрема. Вредностите за NEDC2 се пресметуваат со помош на државната формула од вредностите за WLTP еквивалентни на тие што би биле според стариот NEDC тест. Потоа може да се наметне точната даночна стапка.

Погледнете ги WLTP вредностите.
WLTP (Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) е нова официјална ЕУ постапка што се користи за пресметка на стандардизираните вредности за потрошувачката на гориво и емисијата на CO₂ за патнички автомобили. Со оваа постапка се мери потрошувачката на гориво, потрошувачката на енергија, автономијата и емисијата на издувни гасови. Со неа се обезбедуваат вредности коишто се поблиски до реалните вредности од секојдневното возење. Возилата се испитуваат со опционална опрема и со посложена постапка за испитување и профил за возење.

Како што го воведуваме InControl, одредени опишани карактеристики може да се опционални и да зависат од пазарот или од изборот на погонската единица. За достапноста и целосните услови за користење во вашата земја ве молиме погледнете ја веб-локацијата на Land Rover за вашата земја или консултирајте го вашиот локален продавач на Land Rover. Одредени функции бараат погодна СИМ картичка со соодветен договор што ќе бара дополнителна претплата по почетниот услов за којшто ве советувал вашиот продавач. Не може да се гарантира поврзливост со мобилната мрежа на секоја локација. Информациите и сликите што се прикажани на оваа веб-локација во однос на InControl технологијата, вклучувајќи екрани или секвенци, се предмет на ажурирање на софтверот, контрола на верзијата и други системски/визуелни измени во зависност од избраните опции. Не може да се гарантира поврзливост со мобилната мрежа на секоја локација. Возачите треба да ги користат функциите-во-автомобил само кога тоа е безбедно. Возачите мораат да бидат сигурни дека имаат целосна контрола над возилото за сето време.

Опционалните карактеристики и нивната достапност можат да се разликуваат според спецификацијата на возилото (модел и погонски систем) и пазарот, или пак бараат инсталирање на друга опрема за да можат да се вградат. За подетални информации контактирајте го вашиот локален продавач или конфигурирајте го вашето возило онлајн.