RANGE ROVER EVOQUE

ВИСТИНСКИ МОМЕНТ ДА ЈА ВИДИТЕ НАШАТА КРЕАЦИЈА. СЕГА ДОСТАПЕН И КАКО PLUG-IN ХИБРИД

ПОГЛЕД НА НАДВОРЕШНОСТА ВО 360°
ИСТРАЖЕТЕ ЗА PLUG-IN ХИБРИД

ЕМИСИЈА НА CO2 g/km
Од 43

ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО при комбиниран циклус I/100km
Од 2.0

СПОРЕДЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
Изберете не повеќе од три возила на Land Rover и споредете ги едно до друго.
КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Range Rover Evoque.
ПРОНАЈДЕТЕ ПРОДАВАЧ
Побарајте продавач на Land Rover блиску до Вас!
ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
Откријте повеќе за возилата на Land Rover
ДИЗАЈН
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА

Продолжение на нашата филозофија на дизајн. Со својата уникатна coupé силуета, Range Rover Evoque е убедлив наследник на возилото што ги освои срцата насекаде во светот.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ПАНОРАМСКИ ПОКРИВ
ПАНОРАМСКИ ПОКРИВ

Панорамскиот покрив внесува природна светлина во внатрешноста на Range Rover Evoque и нуди чувство на поголема осветленост и пространост во кабината на овој SUV. Можете да изберете фиксен или лизгачки1 панорамски покрив, во боја на каросеријата или контрастен покрив во сива2 или црна боја.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА

Доверливиот изглед на Range Rover Evoque се манифестира преку опремата во внатрешноста со завршната обработка во кожата Windsor, првокласните волнени материјали од компанијата Kvadrat и мебел штоф од влакно од еукалиптус.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
RANGE ROVER EVOQUE И R-DYNAMIC
Range Rover Evoque е едноставен и префинет. Range Rover Evoque R-Dynamic ги поместува границите со посмел, поспортски дизајн што ја надополнува несомнената појава на возилото.
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
RANGE ROVER EVOQUE LAFAYETTE EDITION
Range Rover Evoque Lafayette Edition се карактеризира со богата опрема, како фиксен панорамски контрастен покрив во сивата боја Nolita, осветлени метални плочки на праговите, внатрешен ретровизор ClearSight3 – што Ви овозможува секогаш да гледате зад вас – и Pivi Pro4 со втор, долен, екран на допир од 10”.
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
RANGE ROVER EVOQUE AUTOBIOGRAPHY
Моделот Range Rover Evoque Autobiography се базира на моделот R-Dynamic HSE и се карактеризира со текст во бојата Burnished Copper и тркала од 21”, заедно со црни одбојници, прагови и декоративни странични елементи.
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
ТЕХНОЛОГИЈА ВО АВТОМОБИЛ
PIVI И PIVI PRO

Стандардни карактеристики на Pivi:

- Екран на допир од 10"
- DAB дигитално радио
- Посредник со нов дизајн
- Apple CarPlay® 5
- Android Auto™ 6
- Remote 7

Надградете го системот во Pivi Pro4 и ќе бидете во друштво со најновото од вештачката интелегенција за системите за автомобил. Овие новитети обезбедуваат карактеристики каков што е самоукиот систем за навигација, за да можете да уживате во целосно поврзано патување.

ЕДЕН ПОГЛЕД ЗА ИНФОРМАЦИИТЕ

Изберете некој од бројните прикази, вклучувајќи ја 3Д навигацијата на цел екран, информациите за возење, или накратко погледнете што емитира аудио системот, а сето тоа на новиот Интерактивен дисплеј за возачот со екран од 12,3 инчи со висока резолуција.

Опционалниот Head-up дисплеј8 на ветробранското стакло ги прикажува главните информации. На приказот во боја можете едноставно да ги видите брзината на вашето возило, избраниот степен на пренос и насоките за навигација.

АУДИО СИСТЕМ MERIDIAN™ СО ОПКРУЖУВАЧКИ ЗВУК

Навистина пријатно, потполно автентично доживување на звукот од концертна сала. Возачот и сопатниците се исполнети со полн и чист звук како при изведба во живо преку комплет на странични, предни и задни звучници. Сето тоа е беспрекорно интегрирано со помош на технологијата Trifield™, така што можете да седите назад и да го слушнете секој детаљ.

14 звучници и двоканален сабвуфер, засилувач со моќност од 650W.

Функции: Digital Signal Processing, Meridian Cabin Correction, Meridian Digital Dither Shaping, Trifield.

SOFTWARE UPDATES
Вашето возило е секогаш во тек со помош на функцијата Software Updates9. Софтверот на системот за информации и забава, на телеметријата и софтверот на разните контролни модули на возилото може далечински да се ажурира за да се обезбедат оптимални перформанси. Тоа значи дека Вашето возило постојано се унапредува.
ПАКЕТ ONLINE
Пакетот Online10 нуди дополнително поврзани услуги преку вградената SIM картичка и обезбедува пристап до:

- Неограничен број на медиуми за проследување11
- Временска прогноза
- Онлајн синхронизација на календарот
БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ
Опционалниот уред за безжично полнење со засилувач на телефонскиот сигнал Ви овозможува да полните компатибилни паметни телефони без потреба од пристан за полнење. Додека сте во автомобилот, Вашиот телефон ќе ја користи антената на возилото за да добие подобар сигнал и да овозможи почисти повици.
СИСТЕМ ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА ВОЗДУХОТ ВО КАБИНАТА СО ФИЛТЕР ЗА ПМ2,5 ЧЕСТИЧКИ
Опционалната Nanoe™ јонизација се грижи за здравјето на возачот и неговите сопатници. Со активирање на копчето PURIFY (прочисти), специјално дизајнираниот филтер ги задржува фините честички од надворешниот воздух, како ПМ2,5 и алергените во воздухот, како прав и полен.
СПОСОБНОСТ
ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА
ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА

Гарантира доверливо возење, како друмско така и теренско. На лизгави површини, како што се тревата или снегот, вртежниот момент може да се урамнотежува меѓу предните и задните тркала за да се максимира тракцијата.

ТЕРЕНСКА РЕАКЦИЈА 2
ТЕРЕНСКА РЕАКЦИЈА 2

Исполнете ги барањата на теренот преку оптимизирање на Range Rover Evoque со еден од четирите режими за возење. Системот Теренска реакција 2 ги набљудува условите за возење и го издигнува овој наградуван систем на повисоко ниво со систематско избирање на најпогодниот режим за возење.

ПОГЛЕД НА ТЕРЕНОТ ПРЕКУ CLEARSIGHT
ПОГЛЕД НА ТЕРЕНОТ ПРЕКУ CLEARSIGHT

Функцијата Поглед на теренот преку ClearSight12 Ви овозможува, додека возите, ефективно да гледате „низ“ хаубата и да прикажувате разни погледи на надворешноста, вклучувајќи ги долната страна на возилото и тркалата.

ПЕРФОРМАНСИ
PLUG-IN ХИБРИД

Range Rover Evoque Plug-in Hybrid комбинира 3‑цилиндричен, 1.5-литарски бензински мотор со електромотор за да развие вкупна моќност од 309PS. Можете да возите во режимот паралелен хибрид или во режимот EV Mode (режим за електрично возило).

ИСТРАЖЕТЕ ЗА PLUG-IN ХИБРИД
ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СПЕЦИФИКАЦИИТЕ
ПОГОНСКИ СИСТЕМИ
Од моќност и вистинско задоволство во возењето до економичност и префинетост, тука е палетата од мотори што се достапни за Range Rover Evoque, вклучувајќи ја и опцијата за Plug-in хибрид.
ПРИЛАГОДЛИВА ДИНАМИКА
Со системот Прилагодлива динамика, што се избира преку екранот на допир, Range Rover Evoque нуди дури и покрута контрола на каросеријата со поглатка управливост и поостра реакција.
ДИНАМИКА КОЈАШТО МОЖЕ ДА СЕ КОНФИГУРИРА
Опционалната функција Динамика којашто може да се конфигурира Ви овозможува да ги конфигурирате мапирањето на гаста, моментите на менување степени на пренос, поставките на управувачот и потпирањето на Range Rover Evoque за да одговараат на Вашите барања во возењето.
РАЗНОВИДНОСТ
5 СЕДИШТА
5 СЕДИШТА

591 литриВодениот волумен според индустриски стандард е до 591 литар. Ова е соодветно на 472 литри сув волумен, измерен со помош на мерни блокови. Едноставно, натоварете го багажот и патувајте спокојно со четири сопатници.


4 СЕДИШТА
4 СЕДИШТА

908 литриСоборете едно од задните седишта и ќе добиете дополнителен воден волумен од 908 литри. Ова ќе ви овозможи да ги сместите вашите дополнителни торби, бидејќи ќе имате на располагање сув волумен од 746 литри.


3 СЕДИШТА
3 СЕДИШТА

1,066 литриСо оваа конфигурација, волуменот на багажниот простор се зголемува на 1.066 литри, кога сте со двајца сопатници. Измерениот сув волумен е 882 литри.


2 СЕДИШТА
2 СЕДИШТА

1,383 литриИскористете ги сите предности што ви ги дава багажниот простор кога патувате со еден сопатник. До 1383 литри воден волумен, односно сув волумен од 1156 литри.


Воден волумен е индустрискиот стандард, чијашто вредност се добива кога багажниот простор ќе се наполни со течност. Сувиот волумен се мери со помош на мерни блокови (200 x 50 x 100mm) и ја дава вредноста на практичниот простор во возилото.

ВНАТРЕШЕН РЕТРОВИЗОР CLEARSIGHT
Првпат во Land Rover, а меѓу многуте иновативни карактеристики што нудат задоволство при возењето на Range Rover Evoque. Оваа опционална технологија обезбедува непречен поглед на патот зад Вас без оглед на патниците на задните седишта или предметите во багажниот простор.3
МАТРИКС ЛЕД ФАРОВИ
Матрикс ЛЕД фаровите со препознатливо светло за дневно возење (DRL) се дел од нашата палета на иновативни технологии и се карактеризираат со прилагодлив светлосен сноп. Ова го максимира бројот на секции во долгото светло за да се добие врвна видливост, а во исто време и да се формира сенка преку учесниците во сообраќајот што доаѓаат од спротивна страна и на тој начин оваа технологија се грижи да не дојде до нивно заслепување.
СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ
Изберете некои од бројните карактеристики што се дизајнирани за поедноставно и побезбедно возење и паркирање. Со многу иновативни технологии што се на располагање, ќе сфатите дека сите карактеристики се дизајнирани за да го збогатат вашето доживување при возењето и обезбедуваат поголема безбедност.
БЕЗБЕДНОСТ
ISOFIX и воздушните перничиња дополнително ја зголемуваат безбедноста. На секоја страна од задните седишта се поставени по две ISOFIX точки за седишта за бебе/дете, а сеопфатен систем од шест воздушни перничиња што се состои од воздушни перничиња за возачот и совозачот, странични воздушни завеси и странични воздушни перничиња за градите е дел од стандардната опрема што се грижи за заштитата на патниците во возилото.
КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ

Вистински момент да ја видете нашата креација. Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Range Rover Evoque.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПРОДОЛЖЕТЕ ДА ИСТРАЖУВАТЕ
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ RANGE ROVER EVOQUE
Тука можете да ја видите целата серија на модели, со голем избор на врвни дизајнерски решенија, додатоци и достапни технологии.
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
ГАЛЕРИЈА
Строгата грижа за секој детаљ отсекогаш била основа на нашите возила. Range Rover Evoque веднаш се препознава.
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
СПЕЦИФИКАЦИЈА
Истражете ги подобрените детали. Дознајте повеќе за перформансите на моторот, димензиите и потрошувачката на гориво.
ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СПЕЦИФИКАЦИИТЕ
LAND ROVER ДОДАТОЦИ
LAND ROVER ДОДАТОЦИ

Стилски, цврсти и практични: персонализирајте го Вашиот Range Rover Evoque уште повеќе со изборот на додатоци за надворешноста и внатрешноста.

ПРОНАЈДЕТЕ ДОДАТОЦИ
КОЛЕКЦИЈАТА LAND ROVER
КОЛЕКЦИЈАТА LAND ROVER

Нашата ексклузивна колекција на додатоци е инспирирана од нашите возила и е изработена со стопроцентно британско чувство за стил.

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
Изберете не повеќе од три возила на Land Rover и споредете ги едно до друго.
КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Range Rover Evoque.
ПРОНАЈДЕТЕ ПРОДАВАЧ
Побарајте продавач на Land Rover блиску до Вас!
ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
Откријте повеќе за возилата на Land Rover


Наведените вредности се пресметани според NEDC2 (New European Driving Cycle – Нов европски циклкус на возење) од официјалните WLTP (Worldwide harmonised Light vehicle Test Procedure – Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) тестови на производителот во согласност со прописите на ЕУ. Овие вредности служат само за споредба. Во реалност овие вредности можат да се разликуваат. Вредностите за емисијата на CO2 и за потрошувачката на гориво можат да варираат во зависност од вградените тркала и опционалната опрема. Вредностите за NEDC2 се пресметуваат со помош на државната формула од вредностите за WLTP еквивалентни на тие што би биле според стариот NEDC тест. Потоа може да се наметне точната даночна стапка.

Погледнете ги WLTP вредностите.
WLTP (Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) е новата официјална ЕУ постапка што се користи за пресметка на стандардизираните вредности за потрошувачката на гориво и емисијата на CO2 за патнички автомобили. Со оваа постапка се мери потрошувачката на гориво, потрошувачката на енергија, автономијата и емисијата на издувни гасови. Со неа се обезбедуваат вредности коишто се поблиски до реалните вредности од секојдневното возење. Возилата се испитуваат со опционална опрема и со посложена постапка за испитување и профил за возење.


1Со избор на лизгачки панорамски покрив ќе се намали висината во кабината кај предните и задните седишта.

2Достапно само кај моделот Lafayette Edition.

3Подлежи на локалните прописи. Ако корисниците на бифокални или прогресивни (варифокални) наочари не можат едноставно да го прилагодат фокусот на дигиталната слика на ретровизорот ClearSight, тие можат да го вратат нормалниот режим на ретровизорот во секое време.

4Connected Navigation ќе бара дополнителна претплата по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Land Rover.

5Вашиот автомобил е подготвен за Apple CarPlay. Услугите што се нудат преку Apple CarPlay зависат од достапноста на функцијата во Вашата земја. За подетални информации погледнете на https://www.apple.com/uk/ios/feature-availability/#apple-carplay.

6Вашиот автомобил е подготвен за Android Auto. Услугите што се нудат преку Android Auto зависат од достапноста на функцијата во Вашата земја. За подетални информации погледнете на https://www.android.com/auto/.

7Land Rover Remote содржи претплатнички услуги што можат да се продолжат по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Land Rover. Апликацијата Land Rover Remote ќе треба да ја преземете од Apple App Store/Google Play Store.

8На некои пазари бара соларно стакло. Правците на навигацијата се појавуваат на ветробранското стакло само кога во возилото е вграден системот Pivi Pro.

9Ажурирањата ќе бараат податочна врска.

10Може да се применува политика за фер користење. Вклучува претплата од 1 година што може да се продолжи по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Land Rover.

11Се применува политиката за фер користење. По искористувањето 20GB пред истекот на еден месец, брзината и функционалноста може да се намалат до крајот на месецот.
За подетални информации во однос на политиката за фер користење, а поврзани со оваа функција, погледнете ги условите за користење на InControl Pivi Pro на www.landrover.com/pivi-pro-terms.
Времето на репродукција зависи од провајдерот и резолуцијата на видео содржината. ХД видео содржина значително ја зголемува количината на искористените податоци.

12Поглед на теренот преку ClearSight зависи од системот од камери за 3Д опкружувачка слика. Сликата не е во живо. Заради безбедност проверете ја околината. Подлежи на локалните прописи.


Опционалните карактеристики и нивната достапност можат да се разликуваат според спецификацијата на возилото (модел и погонски систем) или пак бараат инсталирање на друга опрема за да можат да се вградат. За подетални информации контактирајте со Вашиот локален продавач или конфигурирајте го Вашето возило онлајн.


Возачите треба да ги користат функциите-во-автомобил само кога тоа е безбедно. Возачите мораат да бидат сигурни дека имаат целосна контрола над возилото за сето време.


Карактеристиките на Pivi и InControl, услугите од трети страни, опциите и нивната достапност и понатаму се во зависност од пазарот – проверете кај Вашиот локален продавач на Land Rover за нивната достапност и целосните услови за користење на локалниот пазар. Одредени функции доаѓаат со претплата што ќе бара подоцнежно обновување по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач. Не може да се гарантира поврзливост со мобилната мрежа на секоја локација. Информациите и сликите што се прикажани во однос на InControl технологијата, вклучувајќи екрани или секвенци, се предмет на ажурирања на софтверот, контрола на верзијата и други системски/визуелни измени во зависност од избраните опции.


Apple CarPlay е регистриран заштитен знак на Apple Inc. Може да се применуваат условите за користење на крајниот корисник на Apple Inc.


Android Auto е регистриран заштитен знак на Google LLC.


Meridian е регистриран заштитен знак на Meridian Audio Ltd. Trifield и уредот three fields е регистриран заштитен знак на Trifield Productions Ltd.

Nanoe™ е регистриран заштитен знак на Panasonic Corporation.